مسلمانان در دوران طلایی علم سلاحی برای کشتن انسان نساختند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:مسلمانان هیچ گاه در دوران طلایی علم سلاحی نساختند برای کشتن زودتر انسان؛ به دنبال کیمیایی برای تسخیر روح و جسم مردمان نبودند.
به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری در مراسم اعطای دومین جایزه مصطفی (ص) که در تالار وحدت برگزار شد، اظهار داشت: امروز به نام، نامی پیامبری گرد هم آمدیم که خدای متعال او را رحمت عالمیان نام نهاد. از ما به ما مشفق تر و دلسوزتر بود، در مهربانی و تواضع از همه جلوتر.

وی افزود: تعلیم و تعلم را در پیرامون خود فرض کرد و در زندگی و دوران نبوتش دشمنی را سرسخت تر و پلیدتر از جهل و جهالت ندانست اما شرمنده ایم در مقابل چهره نورانی اش که در این روزگار به واسطه جنگ و ترور و خشونت، فقر و نادانی، ارعاب اکثر مسلمانان در مضیقه اند.

وی اظهار داشت: مسلمانان هیچ گاه در دوران طلایی علم سلاحی نساختند برای کشتن زودتر انسان؛ به دنبال کیمیایی برای تسخیر روح و جسم مردمان نبودند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: راهی علمی برای اسیر کردن ذهن ها و روان ها و کالبدها نیافتند و هیچ گاه این را نخواستند؛ چرا که عقیده مسلمانان بر برابری و برادری استوار بود. علم نافع هیچ گاه از مسلمانان دور نشد، حتی آن گاه که گرفتار سلطه گران و زورگویان بودند.

ستاری افزود: اما حالا بار دیگر تاریخ به نظاره نشسته است تا بر آنچه خواهیم کرد قضاوت کند. می بایست که بار دیگر هم پیمان شویم تا تمدنی نوین را پایه گذار باشیم و نظریه پردازی علم و فناوری را مومنانه بر تارک جهان بنشانیم.

  • وی تاکید کرد: بی شک قدرت، عزت و مرجعیت جهان اسلام به واسطه علم و دانش میسر خواهد بود؛ علمی که منشاء و خاستگاه آن همانند دوران طلایی تمدن اسلامی در کالبد جهان اسلام نقش بسته باشد؛ آن علم از مغزهایی متفکر و با استعداد جوشیده و حاصل آن رفاه عمومی برپایه توسعه فناوری های نوین است.
  • ستاری گفت: جهان اسلام اکنون از حضور جوانان پرشماری سود می برد که به فردای روشن می اندیشد؛ پر از ایده اند و سرشار از خلاقیت، تحصیلکرده و باسوادند، کارآفرینی را خوب می شناسند، بهره مندی از علم را بلدند، دستانی پرقدرت دارند و سری پرشور.

وی ادامه داد: آنها می توانند راه های جدید و بسیاری را بسازند تا همه را به روزهای خوب و آرام برسانند. وظیفه همه ماست که به وارستگی این جوانان مومن ایمان بیاوریم چون آنچه که غیرقابل ارزش گذاری است، نوآوری بشر خواهد بود.

ستاری تاکید کرد: بی گمان سلامت، امنیت و رفاه نوع بشر جز به اقتدار علمی، دانش محوری و پیشبرد فناوری در تعامل دانشمندانی برجسته محقق نخواهد شد.

وی اظهار داشت: بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در پی احیای تمدنی غنی از علم و فرهنگ با تحول در پیشرفت علم و فناوری در جهان اسلام است.

ستاریادامه داد: به این منظور تقدیر از دانشمندانی فرهیخته و ارائه الگوهایی فاخر در حوزه علم و فناوری برای جهان اسلام ضمن ایجاد بسترهای موثر در تبادل اندیشه هایی ناب و افزایش سطح هم افزایی های علمی، باعث تحول در پیشرفت علم و فناوری جهان اسلام خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: جایزه جهانی مصطفی (ص) در سالروز میلاد باسعادت پیامبر صلح و دوستی می تواند عمارتی بلند و والا برای انسان امروز و فردا بسازد تا در زیر سقف آرامش آن، راه سعادت و کمال را سامان دهد.

https://www.mehrnews.com/service/HiTech

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *